• Enhetsfrakt 59 kr

  • Snabba leveranser

  • Säker betalning

Sök

Disktrasa Bettys Jul

Betyg: 0 stjärnor av 5

Tyvärr, produkten har utgått ur vårt sortiment

Butiksbetyg, Nostalgiska

Gå till kundomdömen

Disktrasa Bettys Jul

När julen närmar sig med stormsteg lyser det från varje hem och hus. Ljusstakar strålar i fönsterrutorna och julgranarna går på maskerad och skimrar av ljus, glitter och färgglada julgranskulor. När mormor var liten förvandlades hela huset till en julsaga och alla möbler piffades upp eller byttes ut för att verkligen välkomna denna älskade högtid som inbringar hopp om ljusare tider när mörkret dominerar på gatorna utanför. Till och med disktrasorna byttes ut mot mer festliga trasor för att hylla julen. Här hittar ni en sådan disktrasa som lika gärna kunde ha tillhört mormor och som är betydligt roligare än en vanlig gul eller rosa trasa.

 

Trasans motiv

Trasan är svart och dekorerad med söta vita blommor, julstjärnor och hjärtan som skapar en tämligen nostalgisk känsla hos den som använder den. I mitten av trasan syns en stor majestätisk blomma med långa spänstiga blad och blomman är inramad av slingrande prydliga remsor av blad. Runt omkring blomman ser man söta små julstjärnor som även kan föreställa gulliga snöflingor tillsammans med mönstrade små charmiga hjärtan.

 

Användning av trasan

Tyget på trasan var tidigare gjort av linne och den är vävd på ett familjeägt och anrikt väveri som ytterligare förstärker den nostalgiska känslan vid användning. Idag har man emellertid moderniserat trasan en aning och den vävs idag med materialen bomull och bambu istället för linne. Man använder en unik teknik när man framställer dessa trasor och tack vare att man använder sig av just bomull och bambu vid vävning, skapar det en trasa med mycket bra uppsugningsförmåga. Bambu har dessutom visat sig vara ett ypperligt material för disktrasor då det har en bakteriedödande effekt vilket bidrar till att trasan är väldigt hygienisk.

 

Hos oss på Nostalgiska så hittar du liknande disktrasor som mormor använde som du såklart kan koka eller slänga in i tvättmaskinen för att rengöra. De vävs av Ekelunds linneväveri som är ett familjeägt väveri. I hela 17 generationer, och mer än 450 år, har familjen arbetat med textil. Enligt väl dokumenterad forskning är de sannolikt världens äldsta dokumenterade textila familjeföretag. Samtliga Ekelund-produkter är miljömärkta med Naturskyddsföreningens Bra Miljöval. bra miljöval

 

Disktrasan är kvalitetsmässigt anpassad för att uppfylla de rengöringskrav som krävs för en bakteriefri disktrasa. Tål att kokas eller maskintvättas upp till 95 grader. Duken kan dessutom steriliseras i mikrovågsugn, våt, 4 min med full effekt (Biomedicinskt forskarresultat).

 

 

Certifikat: GOTS
Designer: Betty Svensson
Material: Bomull-Bambuviskos 50/50
Storlek: 30X25 CM

 

Produktinformation

  • SKU:

    1529

Relaterade kategorier

0
0

Recensioner

Produkten har inga recensioner