'
  • Enhetsfrakt 59 kr

  • Snabba leveranser

  • Säker betalning

Sök

Julbonad nu är det jul igen

Betyg: 5 stjärnor av 5
(9 recensioner)

Tyvärr, produkten har utgått ur vårt sortiment

Butiksbetyg, Nostalgiska

Gå till kundomdömen

Julbonad - Nu är det jul igen

Härligt gammeldags julbonad i kraftigt papper med tomtemotiv och den klassiska visan nu är det jul igen. 

Bonaden är 63 cm lång och 30 cm hög.

 

Julbonad nu är det jul igen

Vill du sprida största möjliga julkänsla? Då är denna bonad inspirerad av julen den perfekta detaljen på din vägg! Denna väggbonad med julmotiv har härligt glada tomtenissar i en vacker och fridfull miljö. Bonaden speglar en glädjefull julnatt och sprider både lycka och ljus med sina starka färger. Har du denna upphängd på väggen kan du garantera att både du och dina nära och kära kommer hamna i julstämning! Det är omöjligt att inte bli spänd och exalterad vad julaftonen har att erbjuda när man har en sån här trevlig väggbonad någonstans i sitt hem.

 

Bonadens motiv

Motivet på denna bonad är utan tvekan väldigt trevligt att kolla på. Här finner du inte bara ett vackert vinterland utan även härliga tomtenissar som både dansar, spelar instrument som fiol och dragspel och lagar julgröt. Helt enkelt de traditionella aktiviteterna hos ett gäng tomtenissar helt enkelt!

 

Det är detaljerna i denna bonad som gör denna bonad så unik. Vid första anblick kan man lätt tro att det är en klassisk julbonad men de gamla vanliga illustrationerna men vid närmare titt kan man, för att nämna några exempel, se både tända ljus i julgranen och den ivriga grisen som suktar efter gröten. Fantastiska små detaljer som gör den stora bilden mycket mer äkta och stämningsfylld! Bakgrunden på denna julbonad är en alldeles underbar stjärnhimmel som bildar en fin kontrast till de snötäckta granarna och röda tomteluvorna. Det finns även den trevliga och välkända texten av den klassiska visan ”Nu är det jul igen” skrivet i blått och rött längst ner på bonaden. En perfekt detalj som får både unga och gamla att börja nynna på den härliga visan! Denna stämningsfulla väggbonad med traditionella inslag från förr i tiden är gjord i kraftigt papper och är 63 cm lång och 30 cm hög.

 

Dekorera med väggbonad

Att använda sig av väggbonader är ingenting nytt utan snarare någonting som funnits genom alla tider och alla generationer. Har man inte själv använt en väggbonad som dekoration vid högtider så har man garanterat sätt någon av sina släktingar göra det! Det är en härlig gammaldags tradition som funnits i flera århundraden. Att använda sig utav väggbonader när man ska dekorera till högtider, såsom jul, påsk eller varför inte halloween, är ett lätt och roligt sätt att sprida stämning! Så fort väggbonaden sitter på plats sprider det en värme och känsla som är svår att fånga genom andra dekorationer.

 

Tips vid upphängning

Att hänga upp en väggbonad är inte alls så svårt som man kan tro. Det finns många vägar att gå och alla människor har sina egna traditioner när det gäller att få upp sin väggbonad på allra bästa sätt. Två vanliga sätt är att antingen använda sig utav nålar eller bara vanliga häftstift. Ett tips är att använda sig utav föremål som har liknande färg som bonadens motiv. I detta fall skulle man till exempel kunna använda sig utav vita knappnålar för att inte dra uppmärksamheten ifrån det vackra motivet!

Egenskaper

Egenskaper/attribut för denna produkt
Attribut Värde
Motiv
Jul

Produktinformation

  • SKU:

    1278

Relaterade kategorier

0
0

Recensioner

Betyg: 5 Stjärnor av 5
Verifierat köp

Den v ar fin.Saknade en i jul. Brukar ha en ovanför en dörr. Blir bra till julen2019

Betyg: 5 Stjärnor av 5
Verifierat köp

Betyg: 5 Stjärnor av 5
Verifierat köp

Fint format, trevlig att ha över spisen, där jag länge saknat något

Betyg: 5 Stjärnor av 5
Verifierat köp

Liknande produkter